روز مانده تا شروع دوره ‌
دوره آموزش طراحی سایت
جهت آموزش استفاده از پنل کاربری این فیلم را مشاهده کنید
ورود
021-88146330
021-88146323
تقویم آموزشی

آموزشگاه تحلیل‌داده

مشخصات پروژه
 • 0.0
 • 183
 • 0
 • 0

آخرین پست اینستاگرام

Tahlildadeh instagramProfile
instaPost

. برنامه نویسی میتونه خیلی بالا و پایین داشته باشه. بعضی وقتا همه چی خوب پیش میره و برنامه شما همون کاری که ازش توقع دارید رو انجام میده، اما به ناچار بعضی وقت ها موقعیت هایی پیش می آید که برنامه کاری شما میخواهید را به درستی انجام نمیدهد. و پیدا کردن ارور های آن غیر ممکن به نظر میرسد. شما با یک باگ روبه رو میشوید. 5 نکته ای که کمکتون میکنه باگ های کدتون رو پیدا کنید: 1. از دیباگر استفاده کنید: دیباگر ابزاری است که به شما اجازه میدهد کدتان را در نقطه های مشخصی متوقف کنید و به بررسی آن بپردازید. 2. سوال خود را آنلاین بپرسید! :اگر تا به حالا اینکار را امتحان نکرده اید، حتما امتحان کنید! جواب سوال خود را میتوانید به راحتی در سایت هایی مانند stackoverflow پیدا کنید 3. استراحت کنید! هنگامی که ذهن شما درگیر یک مشکل است، خوب است ذهن خود را کمی از مشکل دور کنید، سپس راه حل مشکل آسان تر پیدا خواهد شد! 4. مشکل خود را به کسی توضیح دهید! توضیح دادن مشکل به دیگران میتواند باعث پیدا شدن باگ شود. زیرا ممکن است جزئیاتی که به آن دقت نکرده بودید را هنگام توضیح به دیگران پیدا کنید! 5. از اول شروع کنید: تا جایی که حجم برنامه و تایم تحویل پروژه شما اجازه میدهد، از ابتدا نوشتن یک کد با ذهنی تازه، اغلب باعث میشود به مشکلاتی که قبلا با آنها روبرو شده بودید مبتلا نشوید. حالا میرسیم به پست فوق🙂 شما چه موقع برای حل باگ ایده میگیرید؟ ___ 👈🏻 برای مشاوره‌ و یا پاسخ سوالات تخصصی خود با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید: ☎️ 021_88146330 ☎️ 021_88146323 📱 09039737034 🌐www.tahlildadeh.com __ #تحلیل_داده #برنامه_نویسی #کدنویسی #برنامه_نویس #برنامهنویسی #آموزش_آنلاین #طراحی_سایت #برنامهنویسی #آموزشبرنامهنویسی #برنامهنویسیوب #کدنویسی_سایت #طراحی_وب #کدنویسی_وب #کدنویسی_آسان #کدنویسی_وبسایت #tahlildadeh

برنامه یادداشت برداری برای ویندوز

برنامه یادداشت برداری برای ویندوز

شرح مختصر پروژه

در این آموزش قصد داریم که یک برنامه یادداشت برداری تحت ویندوز بسازیم:

توضیحات پروژه

در این آموزش قصد داریم که یک برنامه یادداشت برداری تحت ویندوز بسازیم:

در این برنامه می توانیم یادداشت جدید بسازیم، آن را ذخیره کنیم و یادداشت های ذخیره شده را مدیریت کنیم.

برای شروع ابتدا پروژه ای بر روی ویژوال استودیو ایجاد می کنیم. ساخت محیط برنامه امری سلیقه ای است و نمونه ای که در این آموزش می سازیم تنها راه تزئین ظاهر برنامه نیست.

در ابتدا به سه لیبل نیاز داریم که عنوان، متن و لیست یادداشت ها را نشانه گذاری کنیم:

حالا به دو تکست باکس برای عنوان و متن یادداشت و یک دیتا گرید ویو برای نمایش یادداشت های ذخیره شده نیاز داریم:

تنها بخش باقی مانده چهار دکمه ای هستند که به ما امکان انجام کارهای مختلف روی یادداشت ها را می دهند:

پس دکمه های یادداشت جدید، ذخیره یادداشت، باز کردن یادداشت و حذف یادداشت را به محیط نرم افزار اضافه می کنیم

نکته: همیشه سعی کنید که نام موارد موجود در نرم افزار را به دقت و با معنا انتخاب کنید. به عنوان مثال در این پروژه نام دکمه یادداشت جدید btnAdd انتخاب شده. این کار به خوانایی کدهای شما بسیار کمک می کند.

برای شروع کدنویسی برنامه، ما ابتدا به یک محل ذخیره سازی یادداشت هایمان نیاز داریم که در تمامی پروژه بتوان از آن استفاده کرد. برای این منظور روی فرم خود دوبار کلیک می کنیم که وارد کد های بخش form load بشویم. حال در بالاترین قسمت، با کد زیر، جدول داده خود را معرفی می کنیم:

DataTable table;

حال باید کدی بنویسیم که دیتا گرید ویو ما در زمان اجرای پروژه بتواند لیست یادداشت ها را نمایش دهد. برای این منظور ابتدا لیست داده را با استفاده از table که بالاتر معرفی شد راه اندازی و به دیتا گرید ویو متصل می کنیم:

  table = new DataTable();
      table.Columns.Add("عنوان", typeof(String));
      table.Columns.Add("متن", typeof(String));

      dataGridView1.DataSource = table;


در این قسمت، ما به جدول داده خود دو ستون عنوان و متن که هردو از نوع string هستند را اضافه کردیم و سپس آن را به عنوان محل دریافت داده دیتا گرید ویو معرفی کردیم.

حالا نوبت کدنویسی دکمه اول یعنی ایجاد یادداشت جدید است. برای این کار دوبار روی دکمه کلیک کرده تا به قسمت کدنویسی هدایت شویم. تنها کاری که این دکمه باید برای کاربر انجام دهد، پاک کردن تمامی قسمت ها و فراهم کردن شرایط نوشتن یک یادداشت جدید است. در نتیجه ما از دستور clear() استفاده می کنیم:

  txtTitle.Clear();
  txtMessage.Clear();

دکمه بعدی، دکمه ذخیره است که وظیفه انتقال یادداشت کاربر به جدول داده را دارد. برای این کار باید ورودی های دو تکست باکس را با استفاده از دستور Add() به داده های دو ستون عنوان و متن اضافه کنیم:

  table.Rows.Add(txtTitle.Text, txtMessage.Text);

  txtTitle.Clear();
  txtMessage.Clear();

در اینجا ما همچنین دستور clear() را نیز برای آماده کردن فرم برای یک یادداشت جدید اضافه کردیم.

دکمه بعدی، دکمه حذف یادداشت است که مشخصا وظیفه پاک کردن یادداشتی از جدول داده را دارد. نکته مهم این است که برای این کار باید ابتدا بدانیم که کاربر روی کدام یک از یادداشت های لیست کلیک کرده که آن را داخل متغیر index قرار داده و سپس از دستور Delete() استفاده می کنیم:

  int index = dataGridView1.CurrentCell.RowIndex;

      table.Rows[index].Delete();

در اینجا ابتدا شماره سطر را داخل index ریخته و سپس به جدول داده دستور حدف کامل آن سطر را دادیم.

دکمه آخر، دکمه خواندن یک یادداشت است که وظیفه فراخوانی یک یادداشت از جدول داده و انتقال محتویات آن به داخل تکست باکس ها را برعهده دارد. برای این منظور ما دوباره نیاز به دانستن شماره سطر یادداشت مورد نظر کاربر هستیم:

  int index = dataGridView1.CurrentCell.RowIndex;

      if (index > -1)
      {
        txtTitle.Text = table.Rows[index].ItemArray[0].ToString();
        txtMessage.Text = table.Rows[index].ItemArray[1].ToString();
      }

در این قسمت مانند کد حذف یادداشت، ما از متغیر index استفاده کردیم. از آنجایی که شمارش سطر از 0 شروع می شود، با شرط index>-1 مطمئن می شویم که کاربر سطری را انتخاب کرده. سپس محتویات ستون اول (عنوان) و ستون دوم (متن یادداشت) را به داخل تکست باکس های مربوطه میریزیم.

توجه کنید که استفاده از دستور ToString() در انتهای کد به خاطر خاصیت استرینگی تکست باکس بسیار مهم است.

نکات تکمیلی: می توانید با استفاده از دستور Width پهنای ستون های لیست را تنظیم کنید
با قرار دادن RowHeaderVisible برابر با false میتوانید ستون خالی اول لیست را حذف کنید.

1401/08/17 183 0
رمز عبور : tahlildadeh.com یا www.tahlildade.com
[]
سوالتو بپرس!
نظرات سوالات