آموزش منطق و مقدمات برنامه نویسی به همراه الگوریتم و فلوچارت آموزش منطق و مقدمات برنامه نویسی به همراه الگوریتم و فلوچارت
021-88146330
021-88146323
0

سبد خرید شما خالی است!

ورود / ثبت‌نام

ورود کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید
هم سو با آینده

اخبار فناوری و هوش مصنوعی

مقایسه زبان های برنامه نویسی

مقایسه Django و NodeJS، ویژگی ها و تفاوت ها

مقایسه Django و NodeJS، ویژگی ها و تفاوت ها

در این بلاگ، ما اصلی‌ترین تفاوت‌های بین دو تکنولوژی پرطرفدار Django و Node.js را بررسی خواهیم کرد. این آموزش تجزیه و تحلیل کاملی از هر دو تکنولوژی را ارائه خواهد داد که به شما کمک می‌کند زبان مناسب برای پروژه‌ها یا حرفه خود را انتخاب کنید. ما تمامی موضوعات ضروری را از جمله مزایا، معایب و کاربردهای آن‌ها بررسی خواهیم کرد. هر دو تکنولوژی قدرتمندی هستند که امکان ساخت برنامه‌های وب با رابط کاربری عالی و برای اهداف مختلف را فراهم می‌کنند. هر دوی آن‌ها متن باز هستند، به این معنی که هر کسی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

جنگو (Django) چیست؟

جنگو یک چارچوب وب سطح بالا است که به کاربر اجازه می‌دهد وب‌سایت‌های امن و قابل نگهداری را توسعه دهد. این چارچوب به زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شده است و توسط برنامه‌نویسان ماهر ساخته شده است. جنگو باعث مدیریت دشواری‌های توسعه وب می‌شود تا کاربران بتوانند برنامه‌های وب کارآمدی بنویسند. این چارچوب دارای یک جامعه فعال بسیار بزرگ، مستندات عالی و ویژگی‌های دیگر است.

ویژگی‌های جنگو :

چندمنظوره بودن:

جنگو یک چارچوب چندمنظوره است و برای توسعه برنامه‌های چندمنظوره یا هر نوع برنامه وب استفاده می‌شود. یکی از مزایای آن این است که به راحتی می‌تواند با چارچوب‌های سمت کلاینت (Client-Side) همکاری کند و محتوا را به تقریباً هر فرمتی به ارمغان آورد.

امنیت بالا :

امنیت دلیل اصلی محبوبیت جنگو است. این چارچوب بهترین امنیت را به برنامه‌های وب ارائه می‌دهد و از اشتباهات امنیتی رایج پرهیز می‌کند. به طور خودکار برای محافظت از برنامه‌های وب طراحی شده است. جنگو با روش امنیتی برای مدیریت رمز عبور همراه است؛ همچنین از اشتباهات رایج مانند قرار دادن اطلاعات سشن (Session) در کوکی‌ها که آسیب‌پذیر است، پرهیز می‌کند. جنگو برنامه‌های وب را در برابر بسیاری از مسائل امنیتی مانند Injection SQL، cross-site scripting، cross-site request forgetting و کلیک جعلی (Clickjacking) محافظت می‌کند.

مقیاس پذیری:

معماری جنگو مستقل است و در صورت لزوم می‌توان آن را به راحتی تغییر داد و یا جایگزین کرد. بخش‌های مختلف جنگو دارای جدایی واضحی هستند که به این معنی است که می‌توان با افزودن سخت‌افزار در هر سطح ترافیک را افزایش داد.

قابل نگهداری:

جنگو، کاربر را به نوشتن کد قابل نگهداری و قابل استفاده مجدد تشویق و در واقع رویکرد DRY (Don't Repeat Yourself) را دنبال می‌کند، بنابراین ما هیچ تکرار غیرضروری نخواهیم داشت.


در بلاگ تحلیل داده بخوانید

جنگو: کلید موفقیت یا چالش‌های توسعه وب؟

آیا هنوز در مورد استفاده از Django در توسعه وب تردید دارید؟ این مقاله را بررسی کنید تا برخی از مزایا و معایب Django برای استفاده در پروژه‌ها را یاد بگیرید.همانطور که می‌دانید، هر سکه دو رو دارد و Django نیز از این قاعده مستثنی نیست. رویکرد اول Django، سرعت در توسعه، پردازش سریع و قابلیت مقیاس‌پذیری را نشان می‌دهد، در حالی که رویکرد دیگر آن نشان می‌دهد که طبیعت یکتا و عدم توانایی در ایجاد پروژه‌های کوچک‌تر را دارد.
جنگو: کلید موفقیت یا چالش‌های توسعه وب؟

نود جی‌اس (Node.js) چیست؟

نود جی‌اس یک پلتفرم جاوا اسکریپتی سمت سرور است که به منظور ساخت برنامه‌های شبکه مقیاس‌پذیر و توسعه پذیر ایجاد شده است و توسط رایان دال در سال ۲۰۰۹ توسعه یافته است. در واقع نود جی‌اس یک محیط اجرایی چندپلتفرمی است که برای توسعه برنامه‌های سمت سرور و شبکه‌ای استفاده می‌شود. نود جی‌اس شامل یک مدل غیرمسدود (non-blocking) و رویدادگرا (event-driven) است که آن را سبک و موثر می‌کند.

ویژگی‌های نود جی‌اس:

ناهمگام و رویدادگرا (Asynchronous and Event-Driven) :

APIهای نود جی‌اس ناهمگام و رویدادگرا هستند، به این معنی که یک سرور بر پایه نود جی‌اس نیازی به انتظار برای بازگشت داده‌های یک API ندارد. یک مکانیزم اطلاع رسانی به سرور می‌گوید که API قبلی در حال تولید یک پاسخ است در حالی که در حال کار با API جدید است.

سرعت

کتابخانه نود جی‌اس سرعت بسیار سریعی را برای اجرای کد ارائه می‌دهد . دلیل این سرعت بالا، نوشته شدن نود جی اس بر اساس موتور جاوا اسکریپت Google Chrome's V8 است

مقیاس پذیری بسیار بالا:

نود جی‌اس از مقیاس‌پذیری بسیار بالایی برخوردار است زیرا از مدل single-threaded با event looping استفاده می‌کند.

عدم بافرسازی:

برنامه‌های نود جی‌اس در حین پردازش داده‌ها بافرسازی نمی‌کنند.


ویژگی‌های متفاوت بین جنگو و نود جی‌اس:

تعریف

جنگو : یک چارچوب وب مبتنی بر پایتون است. این یک پلتفرم متن باز برای ساخت برنامه‌های وب پرقدرت است.

نود جی‌اس : یک برنامه وب متن باز است که بر روی جاوااسکریپت اجرا می‌شود و برای ساخت رابط‌های برنامه نویسی برنامه (API) قدرتمند طراحی شده است.

امنیت

جنگو : امنیت قوی ای را ارائه می‌دهد و با سیستم داخلی بسیار محافظت شده‌ای که هرگونه نقص را جلوگیری می‌کند، همراه است.

نود جی‌اس : امنیت آن به اندازه جنگو نیست و نیاز به عملیات های دستی برای مدیریت مسائل امنیتی دارد.

عملکرد

جنگو : در این مورد با استفاده از سیستم داخلی آماده ای که دارد، اجرای وظایف مورد نیاز را سرعت بخشیده و عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد.

نود جی‌اس : عملکرد آن بسیار موثر است زیرا به توسعه دهندگان آزادی عمل بسیار زیادی می‌دهد، اما برای توسعه برنامه زمان زیادی می‌گیرد.

کارایی

جنگو : کارآمد، سریع و اقتصادی (به لحاظ هزینه) است.

نود جی‌اس : زمان بیشتری را مصرف می‌کند. اما با این حال، یادگیری آن آسان است. در ضمن اقتصادی تر است.

معماری

جنگو : از الگوی MVT (مدل - نمایش - قالب) پیروی می‌کند.

نود جی‌اس : بر اساس مدل رویدادگرا (event-driven) عمل می‌کند.

انعطاف پذیری

جنگو : انعطاف‌پذیری کمتری دارد.

نود جی‌اس : بخاطر وجود ابزار های بسیار زیاد و جاوا اسکریپتی محور، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است.

سرعت توسعه

جنگو : زمان عملیاتی کمتری را مصرف می‌کند.

نود جی‌اس : زمان بیشتری را مصرف می‌کند.

نوع ابزار

جنگو : یک چارچوب وب است. (web framework)

نود جی‌اس : یک محیط اجرایی است. (runtime environment)


در این بلاگ، در مورد تفاوت بین دو تکنولوژی وب برجسته، یعنی نود جی‌اس و جنگو، صحبت کردیم. علاوه بر این، درباره‌ی جوانب مختلف هر دو تکنولوژی بحث کردیم. چکیده این بحث این شد که هر دو تکنولوژی مناسب برای ساخت برنامه‌های وب بزرگ می‌باشند. جنگو زمانی که رمز عبورها را به طور موثر نگه می‌دارد، بسیار امن است و نود جی‌اس دارای بسیاری از کتابخانه‌ها است که به توسعه‌دهنده‌ها کمک می‌کند برنامه‌های وب بسیار منعطف ایجاد کنند.

در نهایت

جنگو بهتر است یا نود جی اس؟

هیچ پاسخ خاصی به سوال "کدام تکنولوژی بهتر است؟" وجود ندارد. همه چیز نیازمند درک نیازهای پروژه است و سپس انتخاب تکنولوژی است.

نظرات شما

برای ارسال سوال لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.