آموزش منطق و مقدمات برنامه نویسی به همراه الگوریتم و فلوچارت آموزش منطق و مقدمات برنامه نویسی به همراه الگوریتم و فلوچارت
021-88146330
021-88146323
0

سبد خرید شما خالی است!

هم سو با آینده

اخبار فناوری و هوش مصنوعی

ورود / ثبت‌نام

ورود کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید
یادگیری ماشین

تاثیر هوش مصنوعی در دنیای گیمینگ

تاثیر هوش مصنوعی در دنیای گیمینگ

باید قبول کنیم که هوش مصنوعی انقلاب بزرگی رو توی صنایع مختلف از جمله تکنولوژی به پا کرده و حوزه ی بازی سازی هم از این جهت استثناء نیست. به همین دلیل عجیب نیست که توی این دنیای جدید، هوش مصنوعی رو یه جورایی ارباب جدید بازی های ویدیویی به حساب بیاریم! توی این بلاگ میخوایم شما رو با برترین بازی هایی که هوش مصنوعی نقش بزرگی در اون ها داره آشنا کنیم.

تأثیر هوش مصنوعی در بازی‌ها

هوش مصنوعی از زمان شروع بازی‌سازی یک بخشی از اون بوده، اما نقشش به مرور تغییر کرده و پیچیده و پیچیده تر شده. از سیستم‌های ساده مبتنی بر قوانین تو بازی‌های آرکید (همون دستگاه های بازی تو شهر بازی ها ) به الگوریتم‌های پیچیده یادگیری ماشینی تو بازی‌های مدرن رسیده‌ ولی این موضوع فقط محدود به ساخت حریف ها و ربات های چالش برانگیز توی بازی ها نیست؛ حالا هوش مصنوعی میتونه یه جهان جذاب و باورنکردنی درست کنه که با عملکرد بازیکن هماهنگی کامل رو داره.

قدرت تولید رویه ای (Procedural Generation)

یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها در بازی‌های هوش مصنوعی، تولید رویه ای یا procedural generation نام داره. بازی‌هایی مثل " No Man’s Sky" از هوش مصنوعی برای ساخت جهان‌های بزرگ و قابل کاوش استفاده می‌کنند. این تکنیک امکان محتوای تقریباً نامحدود رو فراهم می‌کنه، باعث افزایش قابلیت های بازی میشه و جذابیت اون رو برای بازیکنان چند برابر میکنه.

ظهور هوش مصنوعی تطبیقی (Adaptive AI)

هوش مصنوعی تطبیقی یه تکنولوژی غول پیکر توی صنعت بازی سازی محسوب میشه. بازی‌هایی مثل FEAR و Left 4 Dead از این تکنولوژی برای تنظیم سطح دشواری بازی بر اساس مهارت بازیکن استفاده می‌کنند.

تأثیر هوش مصنوعی بر طراحی بازی

هوش مصنوعی تنها روی گیم‌پلی تأثیر نمی‌گذاره؛ بلکه طراحی بازی رو هم تغییر می‌ده. ابزارهایی مثل Promethean AI به توسعه‌دهندگان بازی این امکان رو میدن تا جزئیات محیط بازی رو با استفاده از دستورات زبان طبیعی ایجاد کنند.

تجزیه و تحلیل رفتار بازیکن توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همچنین برای تجزیه و تحلیل رفتار بازیکن و بهبود طراحی بازی استفاده می‌شود. با بررسی و مطالعه ی رفتار و الویت های بازیکن در بازی، توسعه دهندگان میتونند بازی های جذاب تری رو متناسب با سلیقه و ترجیحات بازیکن بسازند.

آینده هوش مصنوعی در بازی‌ها

آینده ی هوش مصنوعی توی بازی سازی، امیدوارکننده به نظر می رسه. با پیشرفت‌های یادگیری ماشینی و شبکه‌های عصبی، می‌تونیم انتظار داشته باشیم که بازی‌های پویا تر و مطابق با سلیقه های شخصی افراد داشته باشیم. تصور کنید که سیستم بازی، سبک بازی شما رو یاد می گیره و توی زمان درست محیط بازی و یا حتی داستان بزی رو مطابق با سلیقه شما عوض میکنه! جالبه نه؟


خب حالا بیایید با اون بازی ها آشنا بشیم :

۱. No Man’s Sky

No Man’s Sky از الگوریتم‌های تولید رویه‌ای برای ایجاد یک جهان بی‌کران و تقریباً نامحدود استفاده می‌کنه. توی این بازی هوش مصنوعی یه مهره ی حیاتیه که سیارات، موجودات و اکوسیستم‌ها رو به‌صورت پویا می‌سازه و بازی‌های اودیسه‌ای در حال تکامل و متنوع را به بازیکنان ارائه می‌ده. این شاهکار تأثیر عمیق هوش مصنوعی در بازی های ویدیویی رو به نمایش می گذاره. در نتیجه، به درستی اولین جایگاه رو بین بازی برتر مجهز به هوش مصنوعی به دست آورده.

no mans sky game

۲. F.E.A.R.

FEAR در فهرست برترین بازی‌های هوش مصنوعی در سال 2024 است. این بازی مجهز به یک سیستم مبتنی بر برنامه ریزیه که در اون، دشمنان رفتارهای پویایی مانند حملات هماهنگ، مانورهای جانبی و ارتباطات پاسخگو رو از خود نشان می دهند. هوش مصنوعی FEAR به عنوان یک معیار عمل می‌کنه و حرکت استراتژیک، کار گروهی و سازگاری ای را به نمایش می‌گذاره که در زمان معرفی خودش یعنی سال 2006 بی نظیره.

F.E.A.R game

۳. AlphaGo

در اوج پیشرفت هوش مصنوعی در بازی های برد-گیم، AlphaGo قرار داره که توسط DeepMind شرکت ایجاد شده. AlphaGo جزو اولین بازی هاییه که در اون هوش مصنوعی بر قهرمان جهان توی اون رشته غلبه می کنه، پیروزی تاریخی این بازی بر قهرمان جهان یعنی Go Lee Sedol نشان دهنده مهارت هوش مصنوعی در تسلط بر بازی های استراتژیک از طریق یادگیری ماشینیه و نقطه عطف قابل توجهی در توانایی هوش مصنوعی برای پیشی گرفتن از تخصص انسانیه. AlphaGo از تکنیک جستجوی درختی مونت کارلو برای یافتن حرکات بازی استفاده می کنه.

AlphaGo Game beat lee

۴. OpenAI Five

OpenAI Five با ورود به عرصه بازی‌های چند نفره (MOBA) هوش مصنوعی رو برای اولین بار به بازی Dota 2 آورد و سازگاری اون رو در محیط‌های رقابتی مبتنی بر تیم نشان داد و بحث‌ها را در مورد نقش هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری مشترک برانگیخت.

Dota2 Game

5. The Last of Us

دشمنان بازی The Last of Us Part II با رفتارهایی که با تاکتیک‌های بازیکنان تطبیق پیدا می‌کنه، پویایی و حس تعلیق عجیبی روی توی بازی به بازیکن القاء می کنند و از این جهت، این بازی استاندارد جدیدی را برای هوش مصنوعی در عناوین اکشن-ماجراجویی روایت محور ایجاد کرد و مرزهای انتظارات بازیکنان از تعاملات دشمن را جابجا کرد.

The last of us game Part2

6. FIFA Series

سری بازی‌های FIFA از واقع‌گرایی تحت کنترل هوش مصنوعی در شبیه‌سازی‌های ورزشی استفاده می‌کنه و تجربه‌ی بازی پیش‌بینی‌ناپذیر و جذابی را برای بازیکنان فراهم می‌کنه.

fc 24 game

نظرات شما

برای ارسال سوال لازم است، ابتدا وارد سایت شوید.